Unia Europejska przyjmuje 17. pakiet sankcji przeciwko Rosji

Opublikowane przez: Paweł Gilewski

22 maja 2025 roku Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji przeciwko Rosji, mający na celu dalsze ograniczenie możliwości finansowych Kremla w obliczu trwającej wojny. Nowe restrykcje obejmują 189 tankowców z tzw. „floty cienia” oraz firmy związane z eksportem rosyjskiej ropy, w tym Surgutnieftiegaz, jednego z kluczowych producentów ropy w Rosji. Szefowa unijnej dyplomacji, Kaja Kallas, zapowiedziała, że prace nad kolejnym, 18. pakietem sankcji już trwają, a reakcja UE będzie coraz ostrzejsza w miarę przedłużania się konfliktu.

  • Unia Europejska przyjęła 17. pakiet sankcji przeciwko Rosji, obejmujący 189 tankowców.
  • Nowe restrykcje dotyczą także ponad 30 spółek związanych z sektorem zbrojeniowym.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił sankcje jako pozytywny krok.
  • Kaja Kallas zapowiedziała dalsze zaostrzenie polityki sankcyjnej w odpowiedzi na działania Rosji.
  • Sankcje mają na celu ograniczenie finansowania rosyjskiej wojny w Ukrainie.

Rozszerzenie sankcji na rosyjskie podmioty

Unia Europejska przyjęła 17. pakiet sankcji, który obejmuje 189 tankowców z tzw. „floty cienia” oraz przedsiębiorstwo Surgutnieftiegaz, jeden z kluczowych producentów ropy w Rosji. Jak podaje portal OSW, sankcje mają na celu ograniczenie finansowania działań Rosji. Na unijnych listach sankcyjnych znalazło się także ponad 30 spółek związanych z rosyjskim sektorem zbrojeniowym oraz kilkadziesiąt osób powiązanych z łamaniem praw człowieka. Jak informuje portal Defence24, nowe sankcje mają na celu uderzenie w rosyjską gospodarkę, co ma znaczący wpływ na stabilność finansową Kremla.

Reakcje na nowe sankcje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił nowe sankcje jako krok we właściwym kierunku, podkreślając ich znaczenie w walce z rosyjską flotą tankowców, która finansuje działania wojenne. Jak podaje portal Defence24, Zełenski wskazał na potrzebę dalszych ograniczeń, aby skuteczniej zablokować rosyjskie operacje. Szefowa unijnej dyplomacji, Kaja Kallas, zaznaczyła, że im dłużej Rosja będzie prowadziła wojnę, tym ostrzejsza będzie odpowiedź Unii Europejskiej. Jak informuje portal Dorzeczy.pl, przygotowania do kolejnego, 18. pakietu sankcji już trwają, co sugeruje, że UE nie zamierza ustępować w walce z agresją Rosji.

Sankcje jako narzędzie presji

Sankcje wprowadzają zakaz zawijania rosyjskich tankowców do europejskich portów oraz zamrażają aktywa i zakazują działalności gospodarczej firm i osób z listy. Jak podaje portal wGospodarce.pl, UE wiąże dalsze sankcje z postępem negocjacji rosyjsko-ukraińskich, co podkreśla ich strategiczny charakter. Obecne sankcje obejmują jedynie około połowę floty tankowców wykorzystywanych przez Rosję do przewozu ropy z obejściem międzynarodowych sankcji. Jak informuje RadioMaryja.pl, szef MSZ Litwy zasugerował, że UE powinna nałożyć sankcje na cały rosyjski sektor energetyczny, co mogłoby jeszcze bardziej osłabić gospodarkę Kremla i wpłynąć na jego zdolność do prowadzenia działań wojennych.

Nowe sankcje to nie tylko odpowiedź na aktualne wydarzenia, ale także element szerszej strategii Unii Europejskiej, której celem jest osłabienie rosyjskich wpływów w regionie. W miarę trwania konfliktu można oczekiwać, że UE będzie podejmować kolejne kroki, aby wspierać Ukrainę i zniechęcać Rosję do dalszej agresji.