Tusk dementuje doniesienia o Putinie i nowe sankcje dla Rosji

Opublikowane przez: Natalia Gilewski

Premier Donald Tusk w wywiadzie udzielonym 22 maja 2025 roku odniósł się do kontrowersyjnych informacji amerykańskich mediów, które sugerowały, że Władimir Putin nie zamierza kończyć wojny z Ukrainą. Tusk zaprzeczył, jakoby rosyjski prezydent był przekonany o swoich sukcesach na polu bitwy, podkreślając, że sytuacja wymaga zdecydowanych działań ze strony Zachodu. W jego ocenie, Polska oraz Komisja Europejska pracują nad nowym pakietem sankcji, które mają na celu wywarcie presji na Kreml i zmuszenie Rosji do podjęcia poważnych negocjacji pokojowych.

22.05.2025 Gdansk Baltic Towers Wizyta premiera Donalda Tuska Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER N/z: Donald Tusk
  • Donald Tusk zaprzeczył doniesieniom o braku chęci Putina do zakończenia wojny.
  • Polska i Komisja Europejska pracują nad nowym pakietem sankcji na Rosję.
  • Tusk podkreślił brak dobrej woli ze strony Rosji w kwestii negocjacji pokojowych.
  • Putin miał stwierdzić, że działania na rzecz zakończenia wojny 'idą właściwym torem'.
  • Tusk prowadzi rozmowy z przywódcami europejskimi w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Reakcja Tuska na doniesienia amerykańskich mediów

Donald Tusk stanowczo zaprzeczył doniesieniom, jakoby Władimir Putin wierzył w swoje sukcesy na polu bitwy i nie zamierzał zasiadać do stołu negocjacyjnego. Jak podaje portal dorzeczy.pl, Tusk stwierdził: „Nie potwierdzam takiego komunikatu”. Premier zaznaczył, że obecna sytuacja jest wyjątkowo trudna, ponieważ ze strony rosyjskiej nie ma śladu dobrej woli w kwestii przerwania ognia i podjęcia uczciwych rozmów pokojowych. Według informacji z onet.pl, Tusk dodał, że „bez presji ze strony Zachodu, Rosja nie będzie skłonna do uczciwych negocjacji”.

Nowe sankcje na Rosję

Tusk potwierdził, że Polska oraz Komisja Europejska intensywnie pracują nad nowym pakietem sankcji na Rosję, mających na celu wywarcie presji na Władimira Putina. Jak informuje portal wp.pl, premier podkreślił, że „przerwanie ognia bez warunków” jest kluczowym żądaniem ze strony Zachodu przed rozpoczęciem negocjacji. Warto zauważyć, że wcześniej amerykańskie media twierdziły, iż Putin jest przekonany o swoich sukcesach na polu bitwy i dlatego nie zamierza zasiadać do stołu negocjacyjnego. Tusk zaprzeczył również, że Donald Trump przekazał europejskim przywódcom informację o braku chęci Putina do zakończenia wojny, co podkreśla jego determinację w dążeniu do rozwiązania konfliktu.

Międzynarodowe rozmowy i sytuacja na Ukrainie

Premier Tusk zaznaczył, że prowadzi stały kontakt z przywódcami Francji, Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch, a także rozmawiał z prezydentem Zełenskim o efektach tych rozmów. Jak informuje portal 300polityka.pl, Tusk podkreślił, że najważniejszym żądaniem Putina wobec Ukrainy i Zachodu jest zakaz przystąpienia Ukrainy do NATO. Premier skrytykował również niemieckich kanclerzy oraz prezydenta Macrona za ich przeciwną postawę wobec członkostwa Ukrainy w NATO, co, według niego, może wpływać na dalszy rozwój sytuacji.

Działania Tuska oraz jego rozmowy z europejskimi liderami mają na celu nie tylko wywarcie presji na Rosję, ale także zacieśnienie współpracy w obliczu narastającego konfliktu. W obliczu trudnej sytuacji na Ukrainie, europejscy przywódcy muszą działać wspólnie, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo w regionie.