Senat SUM sprzeciwia się połączeniu z UŚ i UE w Katowicach
Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach wyraził zdecydowany sprzeciw wobec propozycji powołania międzyuczelnianego zespołu, który miałby zbadać możliwość konsolidacji SUM z Uniwersytetem Śląskim (UŚ) i Uniwersytetem Ekonomicznym (UE). Decyzja zapadła w środę i została formalnie zatwierdzona przez rektora SUM, prof. Tomasza Szczepańskiego. Inicjatywę łączenia uczelni, postulowaną przez rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszarda Koziołka, uznano za niekorzystną, mimo że miała ona na celu wzmocnienie potencjału naukowego i regionalnego.

- Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) negatywnie ocenił propozycję powołania międzyuczelnianego zespołu do analizy konsolidacji z UŚ i UE.
- Uchwałę w tej sprawie podpisał rektor SUM, prof. Tomasz Szczepański; podobne stanowisko wyraziły inne gremia uczelni.
- Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek, postulował konsolidację jako korzyść dla uczelni i regionu; Senat UŚ poparł tę inicjatywę.
- Uniwersytet Ekonomiczny ma wkrótce podjąć decyzję, ale nie oczekuje się jednoznacznego stanowiska jak w przypadku SUM.
- Wszystkie trzy uczelnie współpracują w ramach Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, mimo różnic w ocenie konsolidacji.
Podobne stanowisko negatywne wobec konsolidacji wyraziły także inne gremia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Rada Uczelni, Rada Dziedziny Naukowej oraz Senacka Komisja ds. Rozwoju Uniwersytetu i Kadry Uczelni. Uniwersytet Ekonomiczny ma wkrótce podjąć własną decyzję w tej sprawie, przy czym nie przewiduje się tak jednoznacznego stanowiska jak w przypadku SUM. Wszystkie trzy uczelnie współpracują obecnie w ramach Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, które stanowi platformę wymiany naukowej i edukacyjnej.
Decyzja Senatu SUM i stanowiska władz uczelni
W środę, 28 maja 2025 roku, Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podjął oficjalną uchwałę negatywnie oceniającą propozycję rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszarda Koziołka, dotyczącą powołania międzyuczelnianego zespołu mającego przeanalizować możliwą konsolidację trzech śląskich uczelni: SUM, UŚ i UE. Decyzję tę podpisał rektor SUM, prof. Tomasz Szczepański, co potwierdziła rzeczniczka uczelni, Agata Pustułka, w relacji dla katowice.naszemiasto.pl.
Ponadto, negatywne stanowisko wobec inicjatywy rektora Koziołka wyraziły również Rada Uczelni, Rada Dziedziny Naukowej oraz Senacka Komisja ds. Rozwoju Uniwersytetu i Kadry Uczelni, jak podaje portalsamorzadowy.pl. Główne zarzuty dotyczą obaw o zachowanie autonomii uczelni medycznej oraz wątpliwości co do rzeczywistych korzyści płynących z połączenia. Senat SUM uznał, że konsolidacja mogłaby osłabić specyfikę i niezależność Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest jedną z czołowych placówek medycznych w kraju.
Jak relacjonuje katowice.wyborcza.pl, decyzja Senatu SUM jest wyrazem zdecydowanego sprzeciwu wobec propozycji, która miała być impulsem do zmian na poziomie regionalnym i naukowym, jednak nie spotkała się z aprobatą środowiska medycznego.
Propozycja konsolidacji i stanowisko Uniwersytetu Śląskiego
Z kolei rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek, argumentował, że połączenie trzech uczelni – SUM, UŚ i UE – mogłoby przyczynić się do znacznego wzmocnienia potencjału naukowego, dydaktycznego oraz społeczno-gospodarczego całego regionu. Postulował powołanie międzyuczelnianego zespołu, który miałby dogłębnie zbadać możliwości i efekty ewentualnej konsolidacji. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, celem było stworzenie większej, silniejszej jednostki akademickiej, zdolnej do skuteczniejszej rywalizacji na polskim i europejskim rynku szkolnictwa wyższego.
Senat Uniwersytetu Śląskiego pozytywnie zaopiniował tę inicjatywę, co potwierdza katowice.wyborcza.pl. Takie poparcie wskazuje na odmienną perspektywę uczelni nie medycznej, która widzi w konsolidacji szansę na integrację i rozwój.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, według informacji portalsamorzadowy.pl, w najbliższym czasie ma podjąć własną decyzję w sprawie konsolidacji. Nie spodziewa się się jednak, aby stanowisko UE było tak jednoznaczne jak w przypadku SUM, co może wpłynąć na dalszy przebieg dyskusji nad przyszłością trzech śląskich uczelni.
Kontekst współpracy i dalsze perspektywy
Pomimo różnic w ocenie propozycji konsolidacji, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Ekonomiczny kontynuują współpracę w ramach Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Jak podaje naukawpolsce.pl, konsorcjum to stanowi platformę wymiany wiedzy, realizacji wspólnych projektów naukowych oraz rozwijania inicjatyw edukacyjnych na rzecz całego regionu.
Decyzja Senatu SUM jest istotnym sygnałem w trwającej dyskusji o przyszłości szkolnictwa wyższego na Śląsku. Temat konsolidacji uczelni wywołuje kontrowersje oraz różne opinie w środowiskach akademickich i administracyjnych. Katowice, jako jedno z ważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, stoją przed wyzwaniem znalezienia modelu współpracy, który pozwoli na efektywny rozwój nauki i edukacji, jednocześnie respektując specyfikę i autonomię poszczególnych jednostek.
W ciągu najbliższych tygodni Uniwersytet Ekonomiczny podejmie kolejne decyzje, które mogą przesądzić o przyszłości konsolidacji. Z kolei Śląski Uniwersytet Medyczny wyraźnie podkreśla, że zamierza zachować swoją niezależność i unikalny charakter wśród śląskich uczelni.