Sejm głosuje nad wotum zaufania dla rządu Tuska – kluczowy test koalicji
W środę 11 czerwca 2025 roku Sejm podejmie decyzję w sprawie wotum zaufania dla rządu premiera Donalda Tuska. To pierwsze poważne wyzwanie dla koalicji po niedawnych wyborach prezydenckich, które wyraźnie zdefiniowały polityczny krajobraz na najbliższe dwa i pół roku. Premier Tusk w swoim expose zapowiedział przedstawienie nowego planu działania, podkreślając, że rząd nie zamierza się cofać, lecz chce rozpocząć ofensywę, by umocnić swoją pozycję w obliczu nowej sytuacji politycznej.

- 11 czerwca 2025 roku Sejm zagłosuje nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, co jest pierwszym testem po wyborach prezydenckich.
- Premier Tusk zapowiada ofensywną politykę i podkreśla konieczność jedności koalicji mimo napięć wewnętrznych.
- Wotum zaufania poprzedzi planowaną na lipiec ocenę pracy rządu i resortów.
- Badania opinii wskazują na podzielone nastroje społeczne i znaczące oczekiwania wobec premiera.
- Po wyborach pojawiły się kontrowersje dotyczące nieprawidłowości wyborczych, które są badane przez prokuraturę i PKW.
Wniosek o wotum zaufania ma także przygotować grunt pod zaplanowaną na lipiec ocenę pracy rządu i poszczególnych resortów. Decyzja o jego złożeniu jest reakcją na porażkę kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, a także próbą pokazania jedności i determinacji koalicji rządzącej w trudnym momencie.
Tło polityczne i zapowiedź wotum zaufania
Donald Tusk oficjalnie zapowiedział złożenie wniosku o wotum zaufania dla swojego gabinetu na środę 11 czerwca 2025 roku. Jak podaje portal tvn24.pl, ma to być swoisty test jedności Koalicji 15 października, po wyborach prezydenckich, które przyniosły rozstrzygnięcia wpływające na dalszy przebieg politycznej rywalizacji. Premier nie ukrywa, że rząd zdaje sobie sprawę z konieczności poprawy swojej działalności i zamierza zaprezentować ofensywną strategię, a nie defensywną postawę, co podkreśla portal oko.press.
W swoim wystąpieniu Tusk zdecydowanie zaznaczył: „Nie zamierzamy cofnąć się ani o krok” i zwrócił się bezpośrednio do wyborców Rafała Trzaskowskiego słowami: „Jedziemy dalej”. Jak wskazuje oko.press, jest to jasny sygnał, że rząd chce nie tylko utrzymać władzę, ale i umocnić swoją pozycję, pomimo wyników wyborów prezydenckich. Decyzja o wniosku o wotum zaufania jest reakcją na przegraną kandydata Koalicji Obywatelskiej i ma na celu zbudowanie silniejszej pozycji rządu w nowej sytuacji politycznej, co potwierdzają informacje tvn24.pl oraz oko.press.
Przebieg i znaczenie głosowania w Sejmie
Głosowanie w Sejmie nad wotum zaufania zaplanowano na 11 czerwca 2025 roku. Do uzyskania pozytywnego wyniku potrzebna będzie zwykła większość głosów spośród 218 posłów, włączając w to także jednego posła niezrzeszonego – jak informują businessinsider.com.pl oraz tvn24.pl. To pierwsze poważne polityczne sprawdzian dla koalicji po wyborach prezydenckich i wynik tego głosowania będzie kluczowy dla dalszej stabilności rządu.
Eksperci cytowani przez rp.pl zwracają uwagę, że sam wniosek o wotum zaufania niekoniecznie jest oznaką siły rządu Tuska. Premier nie ma jednak innego wyjścia, jeśli chce utrzymać kontrolę nad sytuacją i przygotować się do dalszej walki politycznej. W koalicji pojawiają się napięcia i zróżnicowane nastroje, a liderzy rozważają zmiany personalne oraz cięcia w resortach, co ma stanowić element nowego otwarcia i strategii, jak podają wiadomosci.onet.pl oraz gazetaprawna.pl.
Ocena sytuacji politycznej i nastroje społeczne
Po wyborach prezydenckich widać wyraźną polaryzację nastrojów w koalicji i wśród sympatyków opozycji. Część działaczy i zwolenników opozycji wyraża sceptycyzm wobec dalszych rządów Donalda Tuska – podkreślają to publikacje gazetaprawna.pl oraz wiadomosci.radiozet.pl. Według badań opinii publicznej, które przytacza fakt.pl oraz wiadomosci.radiozet.pl, premier Tusk uzyskał 35,1 proc. pozytywnych ocen, podczas gdy niemal 45 proc. Polaków uważa, że powinien ustąpić ze stanowiska. Co więcej, aż 82 proc. sympatyków partii opozycyjnych jest przeciwnych jego dalszej obecności w rządzie.
Z drugiej strony, 70 proc. badanych sympatyków ludowców nie wyobraża sobie innej koalicji niż obecna, co podaje wiadomosci.onet.pl. Premier Tusk zapowiedział, że w lipcu zostanie przeprowadzona okresowa ocena pracy rządu oraz poszczególnych resortów. Ma to być element przygotowania do dalszej pracy koalicji i odpowiedź na wyzwania, które stoją przed obecnym rządem – informują oko.press i wiadomosci.radiozet.pl.
Kontrowersje po wyborach i reakcje premiera
Po wyborach prezydenckich pojawiły się zarzuty dotyczące nieprawidłowości w liczeniu głosów, w tym sprawa tzw. „aplikacji Mateckiego”, której działanie bada prokuratura na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – podaje tvn24.pl. Premier Donald Tusk ostro skrytykował wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące wyborów, nazywając je „bardzo niestosownymi i po prostu głupimi”, co relacjonują tvn24.pl oraz dorzeczy.pl.
Tusk podkreślił, że każdy zgłoszony przypadek nieprawidłowości jest dokładnie sprawdzany i analizowany, a nikt nie ma prawa lekceważyć zmarnowanego głosu – przypominają tvn24.pl i dorzeczy.pl. Ryszard Kalisz zapowiedział z kolei posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie błędnych liczb głosów, co odnotowuje gazetaprawna.pl. Te kontrowersje dodatkowo komplikują sytuację polityczną i podnoszą napięcie w otoczeniu rządzących.
—
Wszystko wskazuje na to, że najbliższe głosowanie nad wotum zaufania zdecyduje nie tylko o przyszłości rządu Donalda Tuska, ale też o stabilności całej polskiej sceny politycznej. Zarówno politycy, jak i opinia publiczna będą bacznie śledzić wynik i kolejne kroki koalicji.