Rosyjski opozycjonista krytykuje Grzegorza Brauna: Wstyd być putinistą w 2025

Opublikowane przez: Michał Czapliński

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego 5 czerwca 2025 roku doszło do ostrej wymiany zdań między rosyjskimi opozycjonistami a europosłem Grzegorzem Braunem. W obradach uczestniczyła między innymi Julia Nawalna, żona zmarłego w więzieniu Aleksieja Nawalnego, która wraz z innymi działaczami krytykowała prorosyjskie postawy w Europie. Najostrzejsze słowa padły ze strony Ilji Jaszyna, który zdecydowanie potępił poparcie Brauna dla polityki Kremla i sprzeciw wobec działań zmierzających do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę.

04.06.2025 Warszawa, Sejm. 36. posiedzenie Sejmu X kadencji Fot. Jacek Slomion/REPORTER N/z: Grzegorz Braun
  • Rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn ostro skrytykował europosła Grzegorza Brauna za prorosyjskie stanowisko i popieranie agresji na Ukrainę.
  • Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych PE 5 czerwca 2025 roku zgromadziło m.in. Julię Nawalną, która podkreśliła dramatyczną sytuację w Rosji.
  • Grzegorz Braun mimo krytyki ma rosnące poparcie w Polsce oraz nowe koło poselskie w Sejmie, a także wniosek o uchylenie immunitetu.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował zawieszenie broni, które zostało odrzucone przez Putina, co podkreśla trudną sytuację konfliktową.
  • Dyskusje w PE i wypowiedzi opozycjonistów podkreślają napięcia między prorosyjskimi a antyrosyjskimi stanowiskami w Europie.

W tle tych wydarzeń w Polsce rośnie popularność Grzegorza Brauna, co wywołuje kontrowersje zarówno w kraju, jak i za granicą. Polityk ten gromadzi coraz większe grono zwolenników, a jednocześnie jego działalność budzi silne emocje i prowadzi do działań proceduralnych w Sejmie.

Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych PE z udziałem rosyjskich opozycjonistów

5 czerwca 2025 roku Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego zebrała się na specjalne posiedzenie, podczas którego gośćmi byli rosyjscy opozycjoniści, w tym Julia Nawalna – żona Aleksieja Nawalnego, jednego z najbardziej znanych przeciwników Kremla, który zmarł w rosyjskim więzieniu. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim sytuacji politycznej w Rosji oraz trwającej agresji tego kraju na Ukrainę.

Jak podaje radiozet.pl, jednym z głównych tematów dyskusji była krytyka prorosyjskich postaw obecnych w Europie, które – według gości – podważają wspólne wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy i promocji demokracji. Rosyjscy opozycjoniści podkreślali, że sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji jest nie tylko kwestią moralną, lecz także strategiczną dla bezpieczeństwa europejskiego.

Ostra krytyka Grzegorza Brauna przez rosyjskiego opozycjonistę Ilję Jaszyna

Podczas posiedzenia szczególnie mocno zabrzmiała krytyka europosła Grzegorza Brauna, której autorem był rosyjski działacz opozycyjny Ilja Jaszyn. Jaszyn wyraził stanowcze potępienie wobec polityka, mówiąc, że „wstydem jest być putinistą w 2025 roku” oraz „wstydem jest być za agresją Putina na Ukrainę”. Zarzucił Braunowi popieranie dyktatury oraz agresywnych działań Rosji, wskazując na jego sprzeciw wobec antyrosyjskiej krucjaty prowadzonej na forum międzynarodowym.

Jak podaje polsatnews.pl, Jaszyn dodał także, że „wstydem jest być Europejczykiem i chcieć mieć dyktaturę we własnym kraju”, co stanowiło wyraźne odniesienie do postawy Brauna oraz jego działań politycznych w Polsce. Krytyka ta podkreśla dramatyczne napięcia między rosyjskimi opozycjonistami a częścią europejskiej sceny politycznej, która wykazuje sympatie prorosyjskie.

Rosnące poparcie i kontrowersje wokół Grzegorza Brauna w Polsce

Mimo ostrych zarzutów ze strony rosyjskich działaczy opozycyjnych, Grzegorz Braun cieszy się w Polsce rosnącym poparciem, które według dostępnych danych przekracza już milion osób. Zwolennicy Brauna doceniają jego radykalizm, bezkompromisowość oraz agresywną retorykę, co jak informuje oko.press, wpływa na wzrost jego popularności wśród określonych grup społecznych.

Według rp.pl, w polskim Sejmie ukonstytuowało się nowe koło poselskie związane z Braunem, co dodatkowo wzmacnia jego pozycję polityczną. Jednocześnie pojawił się wniosek o uchylenie immunitetu europosła, co wskazuje na rosnące kontrowersje i napięcia wokół jego osoby. Działania te pokazują, że Braun jest postacią wywołującą silne emocje i podziały na krajowej scenie politycznej.

Kontekst polityczny i sytuacja na froncie ukraińskim

Tło dla dyskusji w Parlamencie Europejskim stanowią wydarzenia na froncie ukraińskim, gdzie 4 czerwca 2025 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował Rosji zawieszenie broni do czasu spotkania obu przywódców. Jak podaje onet.pl, propozycja ta została jednak odrzucona przez prezydenta Władimira Putina, co utrzymuje wysoki poziom napięcia i konfliktu.

Wydarzenia te wyraźnie kształtują dyskusję w Parlamencie Europejskim i wpływają na podejście europejskich polityków do Rosji. Krytyka wobec prorosyjskich postaw, jak te prezentowane przez Grzegorza Brauna, nabiera tu szczególnej wagi, bo dotyczy nie tylko politycznych sympatii, lecz także fundamentalnych kwestii związanych z wojną i bezpieczeństwem całego regionu.