Powrót Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z ISS i plany na przyszłość

Opublikowane przez: Adam Gilewski

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski kończy swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i w poniedziałek 14 lipca 2025 roku rozpocznie powrót na Ziemię. Po odłączeniu kapsuły Dragon „Grace” od ISS, która wyląduje na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Kalifornii, astronauta nie wróci od razu do domu. Najpierw uda się do Europejskiego Centrum Astronautów w Kolonii, gdzie przejdzie niezbędne badania medyczne i rehabilitację po pobycie w stanie mikrograwitacji.

  • Sławosz Uznański-Wiśniewski zakończy misję na ISS i 14 lipca 2025 r. rozpocznie powrót na Ziemię kapsułą Dragon „Grace”.
  • Lądowanie planowane jest na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Kalifornii, gdzie załoga zostanie odebrana przez statki ratunkowe.
  • Po powrocie astronauta uda się do Europejskiego Centrum Astronautów w Kolonii na badania i rehabilitację.
  • Uznański-Wiśniewski będzie wspierał kolejne misje ESA, w tym program Artemis z planowanymi lotami na Księżyc.
  • Misja i powrót wywołują zainteresowanie mediów, a także dyskusje i spiskowe teorie dotyczące obecności astronautów i lotów kosmicznych.

Przedstawiciele sektora kosmicznego zapowiadają w rozmowie z TVN24 BiS, że Uznański-Wiśniewski będzie wspierał kolejne misje Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w tym prestiżowy program Artemis, którego celem są loty na Księżyc i rozwój infrastruktury kosmicznej. Powrót polskiego astronauty wywołuje szerokie zainteresowanie w mediach oraz dyskusje wśród opinii publicznej.

Przebieg zakończenia misji i powrót na Ziemię

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na ISS rozpoczęła się 25 czerwca 2025 roku i trwała prawie trzy tygodnie, jak podaje portal upday.com. W niedzielę 13 lipca o godzinie 15.55 miało miejsce oficjalne pożegnanie załogi misji Ax-4 z pozostałymi członkami załogi stacji kosmicznej, relacjonują gazetaprawna.pl oraz rmf24.pl.

Kolejnego dnia, w poniedziałek 14 lipca o godzinie 10.55 zamknięto właz kapsuły Dragon „Grace”, a o 13.05 nastąpiło jej odłączenie od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Według informacji portali nauka.wiara.pl, upday.com i rmf24.pl był to początek bardzo trudnego etapu misji – powrotu na Ziemię.

Wejście kapsuły w atmosferę to jeden z najbardziej niebezpiecznych momentów misji. Osłona termiczna pojazdu nagrzewa się wówczas do około 2000 stopni Celsjusza, co podkreśla TVN24 Meteo. Lądowanie kapsuły zaplanowano na wodach Oceanu Spokojnego u wybrzeży Kalifornii, gdzie załoga zostanie podjęta przez statki ratunkowe, jak informują gazetaprawna.pl oraz tvn24.pl/tvnmeteo.

Eksperci cytowani przez fakt.pl zwracają uwagę, że podczas powrotu załoga doświadcza przeciążeń porównywalnych do tych, jakie odczuwa się wewnątrz meteoru – jest to ogromne obciążenie dla organizmu, wymagające specjalistycznego przygotowania i późniejszej rehabilitacji.

Pierwsze kroki po powrocie i dalsze plany zawodowe

Po wodowaniu i powrocie na Ziemię Sławosz Uznański-Wiśniewski nie wróci od razu do Polski. Zostanie przetransportowany do Europejskiego Centrum Astronautów w Kolonii w Niemczech, gdzie przejdzie kompleksowe badania medyczne oraz rehabilitację. Informacje te potwierdzają serwisy swiatgwiazd.pl, polskieradio.pl, dziennik.com oraz bankier.pl.

Rehabilitacja jest niezbędna po długim pobycie w warunkach mikrograwitacji, które wpływają na układ kostny, mięśniowy i krążenia. Jak podaje swiatgwiazd.pl i fakt.pl, specjaliści będą monitorować stan zdrowia astronauty, aby jak najlepiej przygotować go do dalszej aktywności zawodowej.

Uznański-Wiśniewski posiada doktorat z projektowania aparatury odpornej na promieniowanie kosmiczne, co było kluczowym elementem jego wyboru spośród 22 tysięcy kandydatów na astronautów, podkreśla money.pl. Jako astronauta projektowy będzie wspierał przygotowania kolejnych misji ESA oraz rozwój sektora kosmicznego.

Szczególnie ważnym kierunkiem jego dalszej pracy będzie udział w programie Artemis, który przewiduje loty na Księżyc oraz budowę modułu serwisowego. Informację o tym udostępnia portal wszystkoconajwazniejsze.pl, zwracając uwagę na strategiczne znaczenie tego programu dla przyszłości europejskiego i globalnego sektora kosmicznego.

Kontext międzynarodowy i społeczne reakcje na misję

Podczas swojej misji na ISS Sławosz Uznański-Wiśniewski przebywał w towarzystwie dwóch rosyjskich astronautów oraz ukraińskiego dezertera, co wywołało pewne kontrowersje i komentarze w mediach – zwraca uwagę onet.pl. Pomimo napięć politycznych na Ziemi, astronauta podkreślił, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest przykładem pięknej współpracy międzynarodowej, relacjonują dziennik.com i bankier.pl.

Powrót misji wywołał również dyskusje w przestrzeni publicznej, w tym pojawiły się spiskowe teorie kwestionujące zarówno obecność astronautów na ISS, jak i lądowanie na Księżycu. Portal tvp.info wskazuje, że takie teorie nadal funkcjonują w debacie publicznej, mimo naukowych dowodów i relacji na żywo z misji.

W ostatnich chwilach przed powrotem na Ziemię Sławosz Uznański-Wiśniewski skierował do Polaków wzruszające słowa pożegnania. Podkreślił w nich znaczenie misji nie tylko dla kraju, ale także dla rozwoju nauki i technologii, jak informuje swiatgwiazd.pl. Jego słowa spotkały się z ciepłym przyjęciem i wywołały falę pozytywnych komentarzy w mediach społecznościowych oraz tradycyjnych.

Misja polskiego astronauty otwiera nowy rozdział w historii polskiej i europejskiej eksploracji kosmosu, pokazując, że Polska aktywnie uczestniczy w tym globalnym przedsięwzięciu. Powrót Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Ziemię to nie tylko zamknięcie pewnego etapu, ale też zaproszenie do kolejnych wyzwań i szans dla polskiej nauki i technologii kosmicznej.