Portugalska policja rozbiła gang ustawiający fikcyjne śluby imigrantów
Portugalska policja przeprowadziła skuteczną akcję wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą, która na fikcyjnych ślubach zarobiła co najmniej 2 miliony euro. Gang działał na terenie Portugalii, ustawiając małżeństwa, których celem była legalizacja pobytu imigrantów. W ramach prowadzonej operacji, nazwanej „Cyfrowy Związek”, potwierdzono aż 60 fikcyjnych małżeństw, a zatrzymano 58 osób, w tym członków grupy, imigrantów oraz kobiety, które za wynagrodzeniem zgadzały się na zawarcie pozornych związków małżeńskich.

- Portugalska policja rozbiła gang ustawiający fikcyjne śluby w celu legalizacji pobytu imigrantów.
- Potwierdzono 60 fikcyjnych małżeństw, a zatrzymano 58 osób związanych z procederem.
- Gang zarobił co najmniej 2 miliony euro, a imigranci płacili ponad 33 tysiące euro za legalizację.
- Operacja policyjna nosiła kryptonim „Cyfrowy Związek”.
- Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów i wspierania nielegalnej imigracji.
Imigranci, chcąc zalegalizować swój pobyt, płacili ponad 33 tysiące euro za możliwość zawarcia fikcyjnego ślubu. Często wcześniej rejestrowali firmy w Portugalii, co miało na celu zwiększenie wiarygodności ich sytuacji. Śledztwo prowadzone przez portugalskie służby pozwoliło ujawnić szczegółowe mechanizmy tego procederu oraz postawić zarzuty, w tym fałszowania dokumentów i wspierania nielegalnej imigracji.
Rozbicie gangu i wyniki śledztwa
W ostatnich dniach portugalska policja rozbiła grupę przestępczą, która zajmowała się ustawianiem fikcyjnych ślubów, umożliwiających imigrantom legalizację pobytu w kraju. Operacja policyjna, prowadzona pod kryptonimem „Cyfrowy Związek”, zakończyła się zatrzymaniem 58 osób. Wśród nich znaleźli się członkowie gangu, imigranci korzystający z tej nielegalnej usługi oraz kobiety, które za wynagrodzeniem zgadzały się zawierać fikcyjne małżeństwa.
W trakcie śledztwa potwierdzono 60 takich związków, które w rzeczywistości były jedynie formalnością mającą na celu obejście prawa imigracyjnego. Jak podaje portal wiadomosci.wp.pl, zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów oraz wspierania nielegalnej imigracji. To jedno z największych uderzeń w tego typu proceder na terenie Portugalii w ostatnich latach.
Mechanizm działania gangu i skala procederu
Gang, który został rozbity, zarobił co najmniej 2 miliony euro, świadcząc usługi ustawiania fikcyjnych małżeństw. Imigranci, którzy chcieli zalegalizować swój pobyt, płacili ponad 33 tysiące euro za możliwość zawarcia pozornego związku małżeńskiego. Aby zwiększyć wiarygodność swoich działań, często rejestrowali wcześniej firmy na terenie Portugalii, co miało przekonać władze o ich poważnym związku z krajem.
Kobiety zgadzające się na fikcyjne małżeństwa były werbowane przez sieci społecznościowe i inne kontakty, a ich udział w procederze był kluczowy dla działania grupy. Według serwisu nczas.info, w całym procederze powiązanych było 55 osób, które zostały zatrzymane w związku z tym nielegalnym działaniem. Mechanizm działania gangu opierał się na precyzyjnej organizacji i podziale zadań, co pozwalało na skuteczne omijanie przepisów imigracyjnych.
Konsekwencje prawne i dalsze działania służb
Zatrzymanym postawiono poważne zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów oraz wspierania nielegalnej imigracji. Portugalskie służby zapowiadają, że śledztwo będzie kontynuowane, aby jeszcze dokładniej rozpracować mechanizmy działania gangu i zapobiegać podobnym procederom w przyszłości.
Operacja „Cyfrowy Związek” to efekt długiej i intensywnej współpracy policji z służbami imigracyjnymi, która pozwoliła rozbić zorganizowaną grupę działającą na szkodę systemu. Udało się nie tylko zatrzymać osoby zaangażowane w proceder, ale także zabezpieczyć dowody, które pomogą w walce z nielegalną imigracją przez fikcyjne małżeństwa. Policja zapowiada teraz częstsze kontrole i działania prewencyjne, by skuteczniej przeciwdziałać takim praktykom w przyszłości.