Od 7 lipca wracają kontrole na granicach Polski z Niemcami i Litwą

Opublikowane przez: Magdalena Kochan

Premier Donald Tusk ogłosił, że od 7 lipca 2025 roku Polska czasowo przywróci kontrole graniczne na granicy z Niemcami oraz Litwą. Decyzja ta ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz ograniczenie nielegalnej migracji, która w ostatnim czasie nasiliła się na tych odcinkach granicznych. Premier zapowiedział także specjalną odprawę z kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Straży Granicznej, wojska i policji, aby odpowiednio przygotować działania operacyjne związane z nowymi zasadami kontroli.

  • Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasowe kontrole graniczne na granicy z Niemcami i Litwą, aby zwiększyć bezpieczeństwo i ograniczyć nielegalną migrację.
  • Premier Donald Tusk zapowiedział odprawę z kierownictwem MSWiA, Straży Granicznej, wojska i policji w celu przygotowania operacji.
  • Decyzja nie jest efektem nacisków radykalnych grup, lecz wynika z troski o bezpieczeństwo państwa i jest poparta analizą incydentów na granicach.
  • Litwa nie została oficjalnie poinformowana o planach kontroli, a niemiecki rząd został poproszony o wyjaśnienia dotyczące sytuacji na granicy.
  • Polityczne reakcje są podzielone – PiS domaga się zaostrzenia polityki migracyjnej, a premier Tusk podkreśla konieczność wyważonych działań.

Donald Tusk podkreślił, że decyzja nie jest wynikiem presji ze strony radykalnych grup, lecz wynika z troski o bezpieczeństwo Polski. Jednocześnie premier poinformował o skierowaniu oficjalnego zapytania do niemieckiego rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-niemieckiej. W kontekście granicy z Litwą, strona litewska nie została jednak formalnie poinformowana o planach przywrócenia kontroli, co może wpłynąć na relacje dwustronne.

Decyzja o przywróceniu kontroli granicznych i jej uzasadnienie

Premier Donald Tusk ogłosił, że od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole graniczne na odcinkach granicy z Niemcami oraz Litwą. Decyzja ta ma przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa państwa oraz ograniczenie nielegalnej migracji, która w ostatnim czasie nasiliła się zwłaszcza na granicy zachodniej. Jak podaje portal rp.pl, premier zaznaczył, że przypadki incydentów na granicy są obecnie szczegółowo badane, a od rzeczywistych zdarzeń należy oddzielić fałszywe przekonania o „zalewaniu Polski” migrantami z zachodu.

Decyzja została podjęta ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa, a nie pod wpływem emocji czy nacisków ze strony radykalnych ugrupowań – podkreślił Donald Tusk. Według informacji serwisu wiadomosci.wp.pl, decyzja o przywróceniu kontroli zapadła jeszcze przed posiedzeniem rządu i wejdzie w życie 7 lipca. Premier zapewnił jednocześnie, że konsekwencje dla obywateli będą jak najmniejsze, co potwierdza także portal fakt.pl.

Przygotowania i działania służb na granicach

Donald Tusk zapowiedział, że przed wdrożeniem nowych zasad odbędzie się odprawa z kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Straży Granicznej, wojska oraz policji. Celem spotkania będzie przygotowanie kompleksowej operacji przywrócenia kontroli granicznych – informują businessinsider.com.pl i onet.pl. Premier oczekuje od służb precyzyjnych i bieżących informacji o sytuacji na granicach oraz zapowiada zdecydowaną reakcję na wszelkie przypadki nielegalnego przekraczania granicy.

Jak podaje infosecurity24.pl, premier Tusk przekazał stronie niemieckiej, że Polska przywróci kontrole, jeżeli będą się powtarzać wątpliwe przypadki nielegalnego przekraczania granicy. Jednocześnie, według dorzeczy.pl, premier podkreślił, że z kierunku litewskiego nie spodziewa się dużej liczby osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Portal rmf24.pl wskazuje, że priorytetem rządu pozostaje bezpieczeństwo granic, a były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zaapelował o zwiększenie liczby chętnych do służby w Straży Granicznej, by wzmocnić jej kadry.

Reakcje i kontekst międzynarodowy

Premier Donald Tusk poinformował, że zwrócił się do niemieckiego rządu o wyjaśnienia dotyczące sytuacji na granicy polsko-niemieckiej – podaje onet.pl. Tymczasem Litwa nie została oficjalnie poinformowana o planach przywrócenia kontroli na granicy polsko-litewskiej, co wskazuje dorzeczy.pl. Rzecznik litewskiej Straży Granicznej podał, że w 2025 roku zatrzymano już ponad 300 osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę litewsko-polską.

Jak przypomina portal i.pl, Niemcy od października 2023 roku wprowadzili kontrole na granicy z Polską i odmawiają wpuszczania wielu migrantów, co wywołuje napięcia na granicy. Prezydent Polski Andrzej Duda skomentował tę sytuację, stwierdzając, że Niemcy sami stworzyli sobie problem z migracją, a ich rząd nie reaguje wystarczająco skutecznie – podaje onet.pl. Wcześniej natomiast, według rp.pl z 2023 roku, opozycja zarzucała niemieckim służbom, że przywożą migrantów na granicę polsko-niemiecką, co premier Tusk określił jako nieprawdziwe i kompromitujące.

Polityczne i społeczne implikacje decyzji

Decyzja o przywróceniu kontroli granicznych wzbudziła silne reakcje polityczne. Prawo i Sprawiedliwość domaga się wprowadzenia zakazu wjazdu do Polski dla osób pochodzących z Bliskiego Wschodu – informuje gazetaprawna.pl. Mariusz Błaszczak ocenił, że premier Donald Tusk nie stosuje adekwatnych rozwiązań w kwestii migracji – podaje rp.pl. Jarosław Kaczyński oraz inni politycy PiS naciskają na zaostrzenie polityki migracyjnej i zdecydowane działania w celu ochrony granic, co podkreśla gazetaprawna.pl.

Premier Tusk zaznaczył, że choć konsekwencje zamknięcia granicy mogą być trudne dla obywateli, to jeśli będzie to konieczne ze względu na bezpieczeństwo państwa, nie zawaha się podjąć takiego kroku – relacjonuje gazeta.pl. Dodatkowo, jak informuje i.pl, po 6 sierpnia planowane jest zwołanie Rady Gabinetowej, podczas której zostanie omówiona sytuacja na granicy z Niemcami. Zapowiedział to przedstawiciel rządu Nawrocki.

Ta decyzja odzwierciedla rosnące napięcia wokół migracji i ochrony granic, które nadal pozostają kluczowym wyzwaniem dla Polski – zarówno w krajowej polityce, jak i w relacjach z innymi państwami.