Kaczyński nie głosował nad wotum zaufania rządu Tuska – tłumaczy swoją nieobecność

Opublikowane przez: Marcin Szadkowski

W środę 11 czerwca 2025 roku Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska, który otrzymał 243 głosy „za” przy 210 głosach „przeciw”. Decyzja ta została podjęta po burzliwej debacie, która przyciągnęła uwagę zarówno polityków, jak i mediów. Zaskakującym elementem tego głosowania była nieobecność Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który zdecydował się nie brać udziału w głosowaniu. Kaczyński tłumaczył swoją absencję uczestnictwem w uroczystości przekazania zaświadczenia o wyborze Karola Nawrockiego na prezydenta RP. Łącznie w głosowaniu nie wzięło udziału siedmiu posłów PiS, co wywołało szerokie komentarze i spekulacje na temat sytuacji w partii rządzącej.

  • Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska 11 czerwca 2025 roku, uzyskując 243 głosy „za” i 210 „przeciw”.
  • Jarosław Kaczyński nie wziął udziału w głosowaniu, uczestnicząc w uroczystości przekazania zaświadczenia Karolowi Nawrockiemu o wyborze na prezydenta RP.
  • W głosowaniu nie uczestniczyło łącznie siedmiu posłów PiS, w tym Kaczyński oraz Adam Andruszkiewicz i Janusz Cieszyński.
  • Kaczyński tłumaczył swoją nieobecność umówionym spotkaniem z prezydentem elektem i jednocześnie krytykował rząd Tuska za rosnące zadłużenie i deficyt budżetowy.
  • Premier Donald Tusk zapowiedział rekonstrukcję rządu w lipcu, a debata w Sejmie była bardzo intensywna, z rekordową liczbą pytań od posłów.

Głosowanie nad wotum zaufania – przebieg i wyniki

W środę 11 czerwca 2025 roku Sejm przeprowadził głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Rząd uzyskał 243 głosy „za” i 210 „przeciw”, przy czym nikt nie wstrzymał się od głosu. Dane te potwierdzają portale fakt.pl, rp.pl oraz gazeta.pl. W głosowaniu wzięło udział 453 posłów spośród 460 zasiadających w Sejmie, co oznaczało osiągnięcie wymaganej większości do udzielenia wotum zaufania, jak podaje dziennik.pl.

Przeciwko rządowi głosowało 182 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz 16 z Konfederacji, zgodnie z informacjami fakt.pl oraz tvn24.pl. Warto podkreślić, że siedmiu posłów PiS, w tym sam Jarosław Kaczyński, nie brało udziału w głosowaniu, co zanotowały serwisy dorzeczy.pl i rmf24.pl.

Nieobecność Jarosława Kaczyńskiego – przyczyny i reakcje

Największe zaskoczenie wzbudziła nieobecność Jarosława Kaczyńskiego podczas głosowania. Prezes PiS nie wystawił swojego głosu ani nie był obecny na sali sejmowej, o czym informuje wiadomosci.gazeta.pl. Kaczyński w tym czasie uczestniczył w uroczystości przekazania Karolowi Nawrockiemu zaświadczenia o wyborze na prezydenta RP, co podaje dorzeczy.pl.

W wywiadach dla tvn24.pl Kaczyński tłumaczył swoją nieobecność umówionym spotkaniem z prezydentem elektem. Wśród innych nieobecnych posłów z ramienia PiS znaleźli się m.in. Adam Andruszkiewicz i Janusz Cieszyński, jak relacjonują wpolityce.pl oraz wp.pl.

Mimo że Kaczyński nie brał udziału w głosowaniu, w późniejszych wypowiedziach nie szczędził krytyki wobec rządu Tuska. Zwrócił uwagę na rosnące zadłużenie kraju oraz deficyt budżetowy, jednak nie odniósł się bezpośrednio do swojej absencji podczas wotum zaufania, co podkreśla tvn24.pl.

Polityczne tło i dalsze konsekwencje głosowania

Przed głosowaniem partie opozycyjne, w tym koło poselskie Razem, zapowiadały, że zagłosują przeciwko wotum zaufania, co odnotował onet.pl. Premier Donald Tusk natomiast zapowiedział rekonstrukcję rządu w lipcu, co ma stanowić kolejny etap działań po uzyskaniu poparcia parlamentu, podaje wyborcza.pl.

Debata sejmowa była wyjątkowo burzliwa i trwała długo – padł rekord, jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń do zadawanych pytań, ich liczba wyniosła aż 269. To świadczy o ogromnym zainteresowaniu i napięciu politycznym wokół głosowania, jak relacjonuje rmf24.pl.

Nieobecność Jarosława Kaczyńskiego oraz kilku posłów PiS została w mediach i kręgach politycznych odebrana jako sygnał wewnętrznych napięć i podziałów w partii rządzącej. Taką interpretację przytaczają portale tvn24.pl i dorzeczy.pl.

Pomimo krytyki ze strony opozycji i części PiS, sejmowa większość zdecydowała się udzielić rządowi Donalda Tuska wotum zaufania. Informacje potwierdzają serwisy gazetaprawna.pl oraz radiozet.pl, wskazując, że dzięki temu rząd będzie mógł kontynuować swoją politykę w najbliższym czasie.