Hołownia planuje zwycięstwo nad Braunami i Mentzenami w 2027 roku
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział ambitny cel wygranej w wyborach parlamentarnych w 2027 roku, deklarując, że chce pokonać takich polityków jak Sławomir Mentzen i Krzysztof Braun. W obliczu swojego słabego wyniku w ostatnich wyborach prezydenckich, gdzie zdobył jedynie 4,99 proc. głosów, lider Trzeciej Drogi podkreślił konieczność pilnego działania i zwołania spotkania liderów koalicji rządzącej w celu renegocjacji umowy koalicyjnej. Jednocześnie ostro skrytykował propozycję Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania rządu technicznego, określając ją jako „zły” i „teatralny” gest.

- Szymon Hołownia zapowiada zwycięstwo nad Braunami i Mentzenami w wyborach 2027 roku pomimo słabego wyniku w wyborach prezydenckich 2025 (4,99%).
- Większość wyborców Mentzena i Brauna poparła Karola Nawrockiego, natomiast wyborcy Hołowni głosowali na Rafała Trzaskowskiego.
- Hołownia zapowiedział pilne spotkanie liderów koalicji rządzącej w celu renegocjacji umowy koalicyjnej.
- Marszałek Sejmu skrytykował propozycję Jarosława Kaczyńskiego powołania rządu technicznego jako „zły” i „teatralny” gest.
- Hołownia nie prowadził dotąd bezpośrednich rozmów z liderami PiS, co podkreśla dystans polityczny między nimi.
Hołownia zaznaczył, że obecna koalicja rządząca powinna skoncentrować się na przekonywaniu wyborców i budowaniu wspólnej strategii, a nie na wewnętrznych sporach. Warto zauważyć, że do tej pory nie prowadził on bezpośrednich rozmów z liderami Prawa i Sprawiedliwości, co podkreśla dystans pomiędzy tymi politycznymi środowiskami. Analiza ostatnich wyborów prezydenckich pokazuje również różnice w preferencjach wyborców – sympatycy Mentzena i Brauna w większości poparli Karola Nawrockiego, podczas gdy wyborcy Hołowni głosowali na Rafała Trzaskowskiego.
Zapowiedź Hołowni o zwycięstwie w 2027 roku i reakcja wyborców
3 czerwca 2025 roku marszałek Sejmu Szymon Hołownia oficjalnie ogłosił, że jego celem jest zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2027 roku, gdzie planuje pokonać polityków takich jak Sławomir Mentzen oraz Krzysztof Braun. Jak podaje portal nczas.info, Hołownia podkreślił, że koalicja rządząca powinna iść do przodu, a nie rozdrapywać rany i dzielić się na frakcje. W jego opinii konieczne jest zjednoczenie oraz skuteczne przekonywanie wyborców.
W poprzednich wyborach prezydenckich Hołownia zdobył 4,99 proc. głosów, co było wynikiem słabszym niż rezultaty osiągnięte przez Mentzena i Brauna – ich poparcie okazało się większe. Analiza głosowania wskazuje, że wyborcy Sławomira Mentzena i Krzysztofa Brauna w większości poparli Karola Nawrockiego, natomiast sympatycy Hołowni udzielili swojego głosu Rafałowi Trzaskowskiemu, który w drugiej turze wyborów uzyskał 50,3 proc. poparcia. Te dane pokazują istotne przesunięcia w preferencjach elektoratów oraz wskazują na zróżnicowanie politycznych sojuszy.
Pilne spotkanie koalicji i propozycje renegocjacji umowy
W odpowiedzi na słaby wynik w wyborach prezydenckich Hołownia zapowiedział natychmiastowe zwołanie pilnego spotkania liderów koalicji rządzącej. Jak informuje nczas.info, celem tego spotkania ma być renegocjacja umowy koalicyjnej, która pozwoli na ustabilizowanie sytuacji politycznej oraz wypracowanie wspólnej strategii na kolejne lata.
Marszałek Sejmu podkreślił, że rząd posiada większość w Sejmie i powinien skoncentrować się na przekonywaniu wyborców do swoich działań, a nie na wewnętrznych sporach i rozgrywkach politycznych. Hołownia zaznaczył, że tylko poprzez zjednoczenie i konkretną strategię koalicja może skutecznie realizować swoje cele, co jest niezbędne dla jej przetrwania i sukcesu w kolejnych wyborach.
Krytyka propozycji Kaczyńskiego i relacje z PiS
Szymon Hołownia skrytykował propozycję Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania apolitycznego rządu technicznego, określając ją jako „zły” i „teatralny” gest. Jak podaje nczas.info, lider Trzeciej Drogi ocenił, że Kaczyński próbuje w ten sposób przejąć inicjatywę w polityce, co nie jest rozwiązaniem konstruktywnym dla obecnej sytuacji.
Warto podkreślić, że Hołownia nigdy nie prowadził bezpośrednich rozmów z prezesem PiS, co podkreśla dystans i brak bliskiej współpracy między liderem Trzeciej Drogi a Prawem i Sprawiedliwością. Jarosław Kaczyński natomiast ocenił ostatnie wybory jako „czerwoną kartkę” dla rządu i zaproponował powołanie rządu technicznego jako rozwiązanie kryzysu. Jednak według Sławomira Mentzena ta propozycja „wydaje się nie mieć żadnych szans na większość w Sejmie”, co wskazuje na brak poparcia dla tej koncepcji nawet wśród niektórych polityków prawicowych.
Reakcje polityków i wyborców po wyborach prezydenckich
Po wyborach prezydenckich Sławomir Mentzen pogratulował Karolowi Nawrockiemu zwycięstwa i zwrócił się do niego z apelem o pamięć o swoich wyborcach podczas dalszych działań politycznych, jak informuje portal nczas.info. Fakt, że większość zwolenników Mentzena i Brauna poparła Nawrockiego, świadczy o przesunięciu preferencji wyborczych wśród tej grupy elektoratu.
Z kolei wyborcy Szymona Hołowni w zdecydowanej większości oddali swoje głosy na Rafała Trzaskowskiego, który w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,3 proc. poparcia. To wskazuje na silne powiązania pomiędzy tymi dwoma środowiskami oraz na wyraźne podziały na polskiej scenie politycznej, które będą miały znaczenie przy układaniu strategii wyborczych przed kolejnymi wyborami.
—
Choć Szymon Hołownia nie osiągnął oczekiwanego wyniku w ostatnich wyborach prezydenckich, nie rezygnuje i zapowiada twardą walkę o pozycję lidera oraz zwycięstwo w 2027 roku. Tymczasem koalicja rządząca stoi przed poważnymi wyzwaniami, które wymagają szybkiego porozumienia i wspólnego działania. Propozycje PiS dotyczące powołania rządu technicznego budzą jednak sporo krytyki i wątpliwości. Polska scena polityczna pozostaje podzielona, a wyborcy coraz częściej stają przed trudnymi decyzjami, które z pewnością wpłyną na kształt nadchodzących lat.