Akt oskarżenia ws. Lasów Państwowych i zarzuty wobec posła Mateckiego

Opublikowane przez: Jan Zagórski

Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum akt oskarżenia przeciwko trzem byłym dyrektorom Lasów Państwowych: Michałowi C., Józefowi K. oraz Andrzejowi Sz. Zarzuty dotyczą fikcyjnego zatrudnienia posła PiS Dariusza Mateckiego, który usłyszał w sumie sześć zarzutów, w tym cztery związane ze sprzeniewierzeniem mienia pochodzącego z Funduszu Sprawiedliwości. Sprawa stanowi element szeroko zakrojonego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę, która zapowiada kolejne akty oskarżenia w nadchodzących tygodniach.

22.07.2025 Warszawa 39. posiedzenie Sejmu X kadencji fot. Stach Antkowiak/REPORTER N/z: Dariusz Matecki
  • Prokuratura Krajowa skierowała akt oskarżenia przeciwko trzem byłym dyrektorom Lasów Państwowych za fikcyjne zatrudnienie posła Dariusza Mateckiego.
  • Matecki usłyszał sześć zarzutów, w tym cztery dotyczące sprzeniewierzenia mienia z Funduszu Sprawiedliwości; postępowanie wobec niego trwa nadal.
  • Sprawa jest częścią wielowątkowego śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości i obejmuje także inne wątki, jak zakup systemu Pegasus.
  • Poseł zrzekł się immunitetu, a prokuratura rozważa możliwość jego aresztowania.
  • Do połowy sierpnia planowane jest skierowanie kolejnych aktów oskarżenia w powiązanych sprawach.

Dariusz Korneluk, prokurator krajowy, poinformował, że do połowy sierpnia do sądu wpłyną kolejne dokumenty dotyczące zatrudnienia Mateckiego oraz zakupu systemu Pegasus. Sprawa wywołuje duże zainteresowanie zarówno w środowisku prawnym, jak i politycznym, ze względu na powiązania z Funduszem Sprawiedliwości oraz kontrowersje wokół stosowania zaawansowanych technologii nadzoru.

Skierowanie aktu oskarżenia i zarzuty wobec byłych dyrektorów Lasów Państwowych

W piątek Prokuratura Krajowa złożyła w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum akt oskarżenia wobec Michała C., Józefa K. i Andrzeja Sz., trzech byłych dyrektorów Lasów Państwowych. Zarzuca im się przekroczenie uprawnień oraz udział w fikcyjnym zatrudnieniu posła PiS Dariusza Mateckiego w strukturach tej instytucji w Szczecinie. Według ustaleń śledczych zatrudnienie to miało charakter pozorny, a Matecki nie wykonywał rzeczywistych obowiązków pracowniczych.

Portal wp.pl oraz fakt.pl potwierdzają tożsamość oskarżonych i podkreślają, że zarzuty są efektem wielowątkowego śledztwa. Z kolei upday.com wskazuje, iż prokuratura prowadzi także działania mające na celu ustalenie lidera grupy przestępczej odpowiedzialnej za ten proceder. Postępowanie wciąż trwa, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.

Zarzuty wobec Dariusza Mateckiego i kontekst śledztwa

Poseł PiS Dariusz Matecki usłyszał łącznie sześć zarzutów, z których cztery dotyczą sprzeniewierzenia mienia pochodzącego z Funduszu Sprawiedliwości. Jak informują dziennik.pl oraz gazetaprawna.pl, Matecki został fikcyjnie zatrudniony w Lasach Państwowych, a wobec niego toczy się nadal postępowanie. Według fakt.pl zarzuty zostały mu przedstawione już w marcu 2025 roku.

Portal oko.press podaje, że poseł zrzekł się immunitetu przed głosowaniem w Sejmie, co otwiera drogę do jego ewentualnego aresztowania. Śledztwo, w którym uczestniczy Matecki, jest powiązane z rozległym postępowaniem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, co podkreśla gazetaprawna.pl. To wskazuje na szeroki zakres działań prokuratury, która stara się wyjaśnić mechanizmy i osoby zaangażowane w nadużycia finansowe oraz fikcyjne zatrudnienia.

Perspektywy dalszego postępowania i powiązania z innymi wątkami

Dariusz Korneluk, prokurator krajowy, zapowiedział, że do połowy sierpnia do sądu trafią kolejne akty oskarżenia związane ze sprawą zatrudnienia Mateckiego oraz zakupem systemu Pegasus. Jak podaje Radio Zet, najnowszy akt oskarżenia został skierowany na początku tygodnia, co oznacza kolejny etap w wielowątkowym śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Krajową.

Z kolei TVP Info informuje, że oskarżonymi są byli urzędnicy Lasów Państwowych, a sprawa ma znaczące reperkusje polityczne i prawne, co podnosi jej rangę w debacie publicznej. Prokuratura kontynuuje badanie okoliczności oraz osób zaangażowanych w proceder fikcyjnego zatrudnienia oraz sprzeniewierzenia środków z Funduszu Sprawiedliwości. Śledczy nie wykluczają rozszerzenia listy podejrzanych i dalszych działań procesowych.

Sprawa okazuje się niezwykle złożona, łącząc w sobie aspekty finansowe, polityczne i prawne. Prokuratura Krajowa nie ustaje w wysiłkach, by dokładnie wyjaśnić wszystkie szczegóły i pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich, którzy mogli mieć w tym udział.