10 lat prezydentury Andrzeja Dudy: Początek i droga do reelekcji
Dokładnie 24 maja 2015 roku Polacy stanęli przed jednym z najważniejszych wyborczych dylematów w swojej najnowszej historii. W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzyli się dwaj kandydaci: urzędujący prezydent Bronisław Komorowski oraz Andrzej Duda, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość. To starcie zakończyło się zwycięstwem Dudy, który zdobył 51,55% głosów, rozpoczynając tym samym pierwszą kadencję na najwyższym urzędzie w państwie. Pomimo sceptycyzmu ekspertów i krytyki mediów mainstreamowych, Duda przekonał do siebie wyborców, a jego sukces okazał się początkiem politycznej zmiany, która na trwałe wpłynęła na polską scenę polityczną.

- 24 maja 2015 roku Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów prezydenckich, zdobywając ponad 51% głosów i pokonując Bronisława Komorowskiego.
- Duda był kandydatem PiS i wcześniej pełnił funkcję podsekretarza stanu.
- Pomimo niekorzystnych sondaży i krytyki mediów, Duda zdołał zdobyć zaufanie wyborców i rozpocząć pierwszą kadencję.
- W 2020 roku uzyskał reelekcję, pokonując Rafała Trzaskowskiego, co uczyniło go drugim prezydentem III RP wybranym na dwie kadencje.
- W 2025 roku Andrzej Duda nadal pełni urząd prezydenta i aktywnie uczestniczy w wydarzeniach politycznych, m.in. konferencji CPAC.
Pięć lat później, w 2020 roku, Andrzej Duda sięgnął po reelekcję, stając się drugim prezydentem III Rzeczypospolitej wybranym na dwie kadencje. Ten jubileuszowy moment pozwala spojrzeć wstecz na dekadę jego prezydentury oraz ocenić jej znaczenie dla kształtowania współczesnej Polski.
Wybory prezydenckie 2015: Przełomowy moment w polskiej polityce
24 maja 2015 roku odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, która okazała się punktem zwrotnym w historii polskiej polityki. Andrzej Duda, wówczas związany z Prawem i Sprawiedliwością oraz pełniący funkcję podsekretarza stanu, zmierzył się z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Według danych podanych przez niezalezna.pl oraz wpolityce.pl, Duda zdobył 51,55% głosów, co stanowiło 8 630 627 głosów, pokonując Komorowskiego, który uzyskał 48,45% przy 8 112 311 głosach.
Kandydaturę Dudy oficjalnie ogłosił pod koniec 2014 roku Jarosław Kaczyński, co rozpoczęło intensywną kampanię wyborczą. Przed głosowaniem sondaże nie dawały mu szans na zwycięstwo, co podkreśla niezalezna.pl, zwłaszcza w kontekście przewagi medialnej i społecznej urzędującego prezydenta. Jednak wieczór wyborczy przyniósł niespodziewaną porażkę Komorowskiego, którego reakcja była nacechowana rozpaczą.
Wygrana Dudę uczyniła drugim prezydentem III RP, który dwukrotnie wygrał wybory prezydenckie, po Aleksandrze Kwaśniewskim – zauważa niezalezna.pl. Ten fakt podkreśla wagę jego sukcesu i wyjątkowość sytuacji na polskiej scenie politycznej.
Pierwsze lata prezydentury i wyzwania
Po objęciu urzędu w 2015 roku Andrzej Duda rozpoczął swoją pierwszą kadencję, która od samego początku była naznaczona intensywną aktywnością polityczną oraz licznymi wyzwaniami. Jak wskazuje niezalezna.pl, prezydent musiał poradzić sobie zarówno z oczekiwaniami swoich zwolenników, jak i z presją ze strony opozycji oraz mediów.
Według Newsweek.pl, początkowo Duda był „jak dziecko we mgle”, co obrazowo oddaje stopień trudności, z jakimi mierzył się nowy prezydent. Kancelaria Prezydenta przejęła po poprzedniku trudną sytuację finansową – w kasie państwa brakowało środków, co ograniczało możliwości działania. Pomimo tego, Duda zdołał zbudować znaczące poparcie społeczne, które stało się fundamentem jego politycznej stabilności i pozwoliło na skuteczną kampanię reelekcyjną pięć lat później.
Reelekcja i dalsza prezydentura
W 2020 roku Andrzej Duda ponownie stanął do walki o najwyższy urząd w państwie. W drugiej turze wyborów zmierzył się z Rafałem Trzaskowskim, ówczesnym prezydentem Warszawy. Według oficjalnych danych z prezydent.pl, Duda uzyskał 51,03% głosów, podczas gdy Trzaskowski zebrał 48,97%. Wynik ten potwierdził pozycję Dudy jako jednej z najważniejszych postaci na polskiej scenie politycznej.
Wybory te odbyły się w atmosferze silnej polaryzacji społecznej i politycznej, co odzwierciedlało głębokie podziały w kraju. Jak informuje se.pl, mimo napięć i kontrowersji, wynik pokazał, że Duda nadal cieszy się znaczącym poparciem części Polaków.
Aktualnie, w 2025 roku, Andrzej Duda pełni urząd prezydenta i przygotowuje się do udziału w konferencji CPAC, zaplanowanej na 27 maja. Jak podaje niezalezna.pl, udział w tym międzynarodowym wydarzeniu ma być kolejnym krokiem w jego politycznej karierze oraz okazją do wymiany doświadczeń na arenie międzynarodowej.
—
Dziesięć lat prezydentury Andrzeja Dudy to okres pełen niespodzianek, wyzwań i ważnych osiągnięć. Jego droga – od kandydata, którego nikt nie stawiał w roli faworyta, do dwukrotnego zwycięzcy wyborów – dobrze oddaje zmiany zachodzące w polskiej polityce i społeczeństwie. Ten jubileusz to dobry moment, by zastanowić się, jak jego rządy wpłynęły na kształt Polski i jaką rolę zaczął odgrywać na arenie międzynarodowej.